اینترنت اشیا در ساخت و سازهای شهری

اینترنت اشیا در ساخت و ساز های شهری

ساختمان سازی کم هزینه با کمک اینترنت اشیا

اگر اینترنت اشیا در ساخت و سازهای شهری یا ساختمان سازی و پروژه شما حضور فعال داشته باشد، دیگر هیچ وسیله ساختمانی گم نخواهد شد. چند بیل مکانیکی در این ساختمان وجود دارد؟ هرکدام کجا قرار دارند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها کافی است به نقشه روی تلفن همراه خود نگاه کنید. این یعنی زمان از دست رفته در جستجوی وسایل گمشده و همچنین هزینه خرید وسایل جایگزین به شدت کاهش پیدا می‌کند. این قسمت چقدر باید حفاری شود؟ قطر این ستون یا محل دقیق قرارگرفتن آن کجاست؟ آیا همه چیز درست انجام شده است؟ یک نقشه مجازی حفاری به طور دقیق این پرسش‌ها را پاسخ می‌دهد. شما به کمک نقشه محل دقیق هرچیزی را تعیین می‌کنید. آن وقت تنها چند کلیک کافی است که دستگاه‌های هوشمنددر شهر هوشمند، برش، حفاری و یا سایر تغییرات را انجام دهند.

مدیریت ضایعات و پایش سلامت سازه

اینترنت اشیا در ساخت و سازهای شهری در مدیریت ضایعات هم وارد شده است که باید در کارگاه‌های نوین ساخت‌وساز موردتوجه قرار گیرد. این موضوع به‌خصوص امروزه که بحث ردپای کرین بیش‌ازپیش افزایش‌یافته است، اهمیت می‌یابد. ضروری است که محل کار از زباله‌ها و نخاله‌ها تمیز شود تا فضای کافی برای کار کردن فراهم شود و خطرات کاهش یابد. میزان ضایعات باید در زمان مشخصی کنترل و سپس حذف شود. برای دفعه ضایعات باید رویکردهای مناسبی اتخاذ و اجرا شود. با استفاده از ردیاب‌های IoT می‌توان به‌راحتی روند دفع ضایعات را کاهش داد. IoT همچنین در پایش سلامت سازه به‌منظور تشخیص لرزش‌ها، ترک‌ها و شرایط المان‌های مهم سازه کاربرد دارد.

عمل آوری بتن

حفاظت از بناهای تاریخی با اینترنت اشیا

یکی دیگر از ترندهای جالب‌توجه در صنعت ساخت‌وساز، کاربرد اینترنت اشیا در عمل‌آوری بتن است. سنسور ها در مرحله بتن‌ریزی درون بتن تعبیه می‌شوند تا بعد از آن مدیر ساخت بتواند علاوه بر کنترل فرآیند عمل‌آوری، در خصوص زمان‌بندی مراحل بعدی برنامه‌ریزی کند. برآورد مقاومت فشاری بتن به‌واسطه سنسور ها امکان بهینه‌سازی برخی از عملیات ساخت‌وساز مثل زمان برداشتن قالب‌ها، آماده‌سازی یک پل یا جاده برای تردد افراد و وسایل نقلیه و زمان پیش تنیدگی کابل‌ها را تعیین می کند. یکی از مهم‌ترین کارها در ساخت‌وساز مدیریت هزینه نیروی انسانی و قالب‌بندی است. آگاهی از بلوغِ بتن امکان زمان‌بندی، مدیریت قالب‌بندی و بهینه‌سازی نیروی کار را فراهم می‌کند و همین باعث سودآوری در پروژه می‌شود.

کاهش هزینه تعمیرات ساختمانی

ماشین‌آلات در آینده نزدیک مجهز به سنسور و حسگر هستند. این یعنی شما هر لحظه از وضعیت آن‌ها اطلاع دارید. تنها یک اخطار کوچک از سمت حسگرها کافی است تا قبل از خراب شدن و صرف هزینه‌های زیاد، وسیله را سرویس یا مشکل را حل کنید. طبیعی است که تعمیر و سرویس ماشین آلات قبل از خراب شدن بسیار کم‌هزینه‌تر از تعمیر یک ابزار خراب است.