اینترنت اشیا در شبکه هوشمند برق

اینترنت اشیا در شبکه هوشمند برق

اینترنت اشیا با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، موجب رشد شبکه برق می‌شود. مزایا و خدمات مورد نظر در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سنجش

تکنولوژی نوین مورد نظر با سیستم اینترنتی خود می‌تواند در هر محل و هر زمانی امکان پایش، کنترل و پایش سیستم را ایجاد کند.

کاهش هزینه‌ها

هزینه، از مهم‌ترین عوامل استفاده یا عدم استفاده از یک سیستم است.اگرچه راه‌اندازی این سرویس‌ها و تهیه تجهیزات هزینه زیادی به خود اختصاص می‌دهد. اما در طولانی مدت جبران خواهد شد.

تجهیزات قدرتمند، سنسورهای دقیق و شبکه‌ای ایمن عمر دستگاه‌ها را افزایش می‌دهد. و در صورت وجود خرابی از بروز مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری می‌کند؛ بدین ترتیب می‌تواند از صرف هزینه اضافه ممانعت کند.

پاسخ بلادرنگ

در وضعیت‌های خاص و زمان بحران حسگرهای شبکه هوشمند به خوبی پاسخگوی نیازها خواهند بود. و حفاظت شبکه را تضمین می‌کنند.

انعطاف‌پذیری در شبکه

شبکه هوشمند برق می‌تواند خود را با هر مکان و موقعیتی وفق دهد. این عامل موجب انعطاف‌پذیری، پیوستگی و همگرایی آن با نیازهای مشتریان شده است.

کاهش نیروهای انسانی و  زمان

نیروی انسانی بازرسی و کنترل وسایل یکی از عوامل افزایش هزینه در شبکه برق است اینترنت اشیا با کاهش این تعداد در صرف‌جویی هزینه‌ها کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر بررسی و کنترل توسط نیروی انسانی زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. و در مواردی با خطا نیز همراه است. این مساله با وجود اینترنت اشیا حل شده محسوب می‌شود.

اینترنت اشیا در شبکه برق هوشمند

کاهش هزینه‌ها

برای کاهش هزینه‌های برق می‌توان به حس‌گرهای هوشمندی اشاره کرد که بر روی دستگاه‌های برقی نصب‌ می شوند و در هرکجا که نیاز باشد از برق استفاده می‌کنند و در صورت عدم استفاده هیچ انرژی الکتریکی هدر نمی‌رود، رشد تعداد این دستگاه‌ها تعداد ۵۰ میلیارد در ۵ سال آینده در اروپا و آمریکا است.

برای ساختمان‌ها از کنتور های برق هوشمند و دستگاه‌های هوشمندی استفاده می شود که شامل حس‌گرهای زیست‌محیطی دما، رطوبت و دی‌اکسید کربن و  حس‌گرهای میزان مصرف آب و کنترل مصرف هزینه‌های آب، گاز، برق است که از این حس‌گرها می‌توان برای اندازه‌گیری پیشرفته انرژی و تجزیه‌وتحلیل مصرف و برنامه‌ریزی استفاده نمود.

 اغلب این حس‌گرها مجهز به مدارهای قطع کننده و مدار رله هستند و توانایی ارسال اطلاعات به نرم‌افزار کنترل‌کننده دارند تا صرفه‌جویی در انرژی راحت شده و با استفاده از این اتوماسیون کنترل و نظارت ساده شود.

ارائه این دستگاه‌ها باعث ایجاد بازدهی بالا در تعمیرات و نگهداری شده و همچنین سبب بالا رفتن بهره‌وری و قابلیت اطمینان در ساخت‌وساز و مدیریت انرژی می‌شود.

اما داشتن سنسورهای متصل و کنترل در سراسر زیرساخت‌های فیزیکی تنها بخشی از معادله است زیرا نیاز به یک سیستم محاسباتی نرم‌افزاری و همچنین ساخت اتوماسیون‌های مدیریت هوشمند دارد. همانند یک پلتفرم واحد که تمام آنچه نیاز دارید در آن موجود است  و سطح اشتراک‌گذاری و همکاری تیمی در عملیات بسیار راحت و پربازده است. این عنوان سکوی پرشی در جهت تسهیل و مدیریت انرژی است و اساساً یکپارچه کردن فن‌آوری‌های جدید و قدیمی باعث بینش بهتر و به‌نوبه خود عملکرد بهتر می شود.

اینترنت اشیا در شبکه هوشمند برق

پایش برخط خطوط و دکل های انتقال برق

بروز هر گونه مشکلی در خطوط و دکل‌های انتقال منجر به خاموشی و ایجاد خرابی در سیستم خواهد شد.

شبکه هوشمند برق نیاز به حفاظت و پایش این تجهیزات دارد و آن‌ها را باید از لحاظ مکانیکی، امنیت فیزیکی، شرایط الکتریکی، وضعیت جوی و محیطی مورد بررسی قرار داد.

به این صورت مانع از خرابی‌های احتمالی می‌شود.

از جمله عواملی که منجر به ایجاد مشکل در خطوط می‌شود، موارد زیر هستند:

  • حوادث طبیعی
  • افزایش درجه حرارت کابل‌های برق
  • دستکاری و تخریب عمدی آن
  • خوردگی و ضعیف شدن ساختار دکل‌ها
  • تغییرات جوی و یخ زدگی روی کابل

با وجود یک شبکه ارتباطی و مخابراتی قدرتمند و مطمئن و با استفاده‌ از سنسورهای گوناگون می‌توان داده‌های بخش‌های مختلف را دریافت و سلامت تجهیزات برقی را به کمک نرم‌افزارهای مربوطه در شبکه بررسی نمود.