اینترنت اشیا (IoT) در تأسیسات آب

اینترنت اشیا در تأسیسات آب شامل طیف وسیعی از فناوری‌ها از جمله سنسور اینترنت اشیا ، آنالیز کلان داده ،کنتورهای هوشمند و موارد دیگر است.

اینترنت اشیا در تأسیسات آب راهکارهای هوشمندی شامل طیف وسیعی از فناوری‌ها و مؤلفه‌ها از جمله سنسور اینترنت اشیا (IoT) ، آنالیز کلان داده (Big data)، ظرفیت پردازش، ماژول‌های شبکه ارتباطی، نرم‌افزار مدیریت، مدل‌سازی سیستم اطلاعات جغرافیایی، کنتورهای هوشمند و موارد دیگر است.

اینترنت اشیا (IoT) با ارائه داده‌های جدید و بینش‌هایی که قبلاً موجود نبود (مانند هشدار نشت در زمان واقعی)، داده‌های به موقع و دقیق‌تری را از طریق فناوری دیجیتال ارائه می‌دهد. همچنین می‌تواند موجب صرفه‌جویی در هزینه عملیاتی شود زیرا نظارت و اتوماسیون از راه دور بر کامیون‌ها، هزینه‌های پرسنل را کاهش می دهد و از هدر رفتن آب، هزینه‌های اضافی و غیره جلوگیری می‌کند.

شرکت سیسکو از فناوری بی‌سیم دوربرد (LoRa) استفاده می‌کند که یک فناوری ارتباط بی‌سیم است که با استاندارد Wi-Fi متفاوت است LoRa بر روی طیف بی‌سیم 900 مگاهرتز کار می‌کند و دسترسی به شبکه‌های LoRaWAN را فراهم می‌کند.

در سیستم LoRa سنسورهای بی‌سیم داده‌ها را از لوله‌ها و پمپ‌ها به صورت real-time جمع می‌کنند و اطلاعات را از طریق دروازه‌های بی‌سیم ارسال می‌کنند. از آنجا داده‌ها به یک سرور شبکه و سپس به یک مرکز داده یا در ابر و یا در محل می‌روند پس از آن پلتفرم‌های تحلیلی و نرم‌افزارهایی كه دارای هوش مصنوعی (AI) هستند، به كار می‌روند. تا اطلاعات را به دست آورند و بینش مناسب را در اختیار مسئولان شهر قرار دهند.

راهکارهای هوشمند آبرسانی زیرساخت‌های مهمی را با مقاومت در برابر بلایای طبیعی فراهم می‌کند. آن ها همچنین خدمات و دید بهتری به مشتری ارائه می‌دهند و مشخص می‌کند مردم چه میزان آب مصرف می‌کنند و محل نشت از کجاست

اینترنت اشیا در تأسیسات آب شامل طیف وسیعی از فناوری‌ها از جمله سنسور اینترنت اشیا ، آنالیز کلان داده ،کنتورهای هوشمند و موارد دیگر است.

تشخیص نشتی در شبکه آبرسانی با استفاده از فناوری NB-IOT

شرکت سوئیسی Gutermann AG، ارائه‌دهنده فناوری‌های آکوستیک با محوریت تشخیص نشت آب، از فناوری تشخیص نشتی آب مبتنی بر فناوری شبکه‌های دوربرد و کم‌مصرف اینترنت اشیا (NB-IoT) را راه اندازی کرده است. این محصول Zonescan NB-IoT نام دارد و اولین لاگر الكترونیكی مبتنی بر شبکه سلولی است این دیتالاگر به نرم‌افزار Zonescan Net متصل شده است که می‌تواند داده‌های همه سنسورهای همسایه را به طور خودکار مقایسه کند و حتی نشت‌هایی را که قابل‌مشاهده هم نیستند را شناسایی کند.

باید به رشد سریع شبکه‌های هوشمند آب مجهز به این فناوری توجه شود تا از کاهش مداوم و پایین آمدن سطح پایین آب جلوگیری شود بسیاری از ذینفعان در صنعت آبرسانی در حال پیگیری فناوری‌های مرتبط با اینترنت اشیا در تأسیسات آب شامل طیف وسیعی از فناوری‌ها از جمله سنسور اینترنت اشیا ، آنالیز کلان داده ،کنتورهای هوشمند و موارد دیگر است. هستند شرکتBT با همکاری Northumbrian Water این ابتکار عمل را به انجام رسانده است. شرکت South East Water یک پروژه آزمایشی را با Vodafone در خطوط مشابه اعلام کرد و ادعا کرد که می‌تواند “نشت را تشخیص و از آن جلوگیری کند.”