ردیابی حیوانات خانگی با اینترنت اشیا

ردیابی حیوانات خانگی با اینترنت اشیا

ردیابی حیوانات خانگی با اینترنت اشیا می تواند توسط حلقه های هوشمند صورت گیرد ، روش کاری این حلقه‌ها به این صورت است که دور گردن حیوانات خانگی قرار می‌گیرد و دارای فناوری‌های ردیابی جی پی اس (GPS) به همراه وای فای یا داده‌های سیم کارت است که به صاحبان حیوانات اجازه می‌دهد روی نرم‌افزار و یا رایانه شخصی خودشان، موقعیت مکانی حیوان خانگی خودشان را زیر نظر داشته باشند.

راه‌حلی که اینترنت اشیاء برای پیدا کردن حیوانات خانگی ارائه کرده است، تشخیص حیوانات خانگی با استفاده از برنامه Finding Rover است. این برنامه که در ابتدا با پناهگاه‌های نگهداری از حیوانات خانگی کار خود را آغاز کرده و از طریق استفاده از الگوریتم‌ها و روش‌های رایانه‌ای هوشمند در راستای تشخیص و شناسایی حیوان خانگی با استفاده از جستجو در یک پایگاه داده و انطباق عکس آپلود شده با آن پایگاه داده، مکان حیوان را در صورت حضور در پناهگاه‌ها نشان می‌دهد.

در تست و آزمایش اولیه این نرم‌افزار در زمینه تشخیص و شناسایی درست حیوان خانگی، موفقیت ۹۸ درصدی را نشان می‌دهد. از سال ۲۰۱۳ تا کنون این نرم‌افزار توانسته به پیدا شدن پانزده هزار حیوان خانگی گم شده کمک کند.

ردیابی حیوانات خانگی با اینترنت اشیا

شرکت Whistle یک گردنبند پوشیدنی برپایه GPS برای حیوانات خانگی به بازار عرضه کرده است.این محصول که با نام GPS PET Tracker شناخته می شود، امکان ردیابی حیوانات خانگی و نظارت بر رفتار آن ها را برای صاحبانشان فراهم می آورد.

این گردنبند با کمک اینترنت اشیا امکان ردیابی و نظارت بر حیوانات را فراهم می آورد. شما نمی توانید همیشه در کنار حیوان خانگی خود باشید. امّا این گردنبند هوشمند امکان اتصال شما به حیوانات خانگی تان را در تمام ایام روز فراهم می آورد.

هنگامی که حیوانات خانگی شما از محدوده از پیش تعریف شده خارج شوند، هشداری برای گوشی شما صادر خواهد شد. این موضوع باعث می شود تا میزان اتفاقات ناگوار برای حیوانات کاهش یابد.

مالک حیوان می تواند یک منطقه سفارشی برای حیوانات خانگی خود تعریف کند و آلارم های مدنظر را برروی آن تنظیم کند. برای اتصال نرم افزار و گردنبند نیاز است، شماره اختصاصی که در پشت گردنبند قرار دارد را در نرم افزار وارد می کنید سپس  می توانید برای حیوان خانگی خود یک شناسنامه کامل از اطلاعات به همراه یک شناسه منحصربه فرد ایجاد کنید این شناسه در ردیابی بهتر حیوان خانگی کمک می کند.

در خانه های هوشمند نیز می توان سنسورهایی برای حیوانات خانگی قرار داد و از فناوری سنسور حرکتی هوشمند برای نظارت بر حیوانات خانگی در حالی که دور از خانه هستید استفاده کنید تا همیشه بدانید حیوان خانگی شما در کجای خانه می چرخد.