مزایای آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند با اینترنت اشیا

آبیاری هوشمند به دلیل ویژگی‌ها و قابلیت‌هایش دارای مزایای مختلفی است از جمله:

کنترل از راه دور

آبیاری را می‌توان از راه دور به وسیله تلفن‌های هوشمند کنترل نمود یا آن را مستقیماً بر روی دستگاه‌ها با دکمه‌ها کنترل کرد. در حالت اول فقط یک چراغ LED وجود دارد. که اگر سیستم کار کند سیگنال می‌دهد. در این حالت کنترل برنامه از راه دور  انجام می‌شود. که راحت‌تر و شهودی‌تر است و می‌توان سیستم را از هر کجا کنترل کرد.

برای آبیاری گیاهانی که نیازهای مختلفی دارند. مناطق آبیاری جداگانه‌ای تنظیم می‌شود.

هر منطقه آبیاری، توسط دریچه‌ای آبیاری می‌شود می‌توان مناطق آبیاری را مشخص کرد. و آن را به اندازه مقدار آبی که گیاهانش به آن احتیاج دارند آب داد. با این روش می‌توان اطمینان حاصل کرد که کنترل‌کننده، آبیاری مناطق را به اندازه پشتیبانی می‌کند. و هر نوع گیاه به اندازه مورد نیازش آبیاری می‌شود. و از هدر رفت آب و از بین رفتن محصول که نهایتا هدر رفت آب را به دنبال دارد، جلوگیری می‌شود.

برنامه ریزی و زمان‌بندی آبیاری

کنترل‌کننده‌های آبیاری، برنامه‌های زمان‌بندی متفاوتی دارند. هنگامی که سیستم به یک سنسور رطوبت متصل است.می تواند به طور خودکار زمان آبیاری را کوتاه یا طولانی‌تر کند تا گیاهان غرق در آب یا تشنه نشوند.

اطلاع از نشتی‌ها و هدر رفت‌ها

کنترل‌کننده‌های هوشمند در هنگام شروع آبیاری و اتمام آن اگر خطایی رخ دهد. یا اگر نشتی در سیستم وجود داشته باشد، اطلاع‌رسانی می‌کنند.

آبیاری هوشمندانه‌تر و پیش‌بینی آبیاری

برخی از سیستم‌های آبیاری می‌توانند یک قدم جلوتر بروند و آب و هوای محیط محلی را پیش‌بینی کنند. و حتی به هنگام باران سیستم آبیاری را خاموش کنند. و شرایط آبیاری را بهینه کنند. استفاده از روش‌های نوین مانند آبیاری قطره‌ای و بارانی نسبت به روش‌های سنتی سبب کاهش مصرف آب شده است، ولی با استفاده از روش‌های هوشمندانه آبیاری ۳۰ درصد بیشتر در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

آبیاری هوشمند با اینترنت اشیا
اساس کنترل‌کننده‌های آبیاری هوشمند

اساس فناوری کنترل‌کننده‌های آبیاری هوشمند برای مدیریت مصرف آب، بر دو نوع است.

  • کنترل مبتنی بر حسگر و سنسورها
  • کنترل مبتنی بر سیگنال
کنترل کننده‌های مبتنی بر سنسور

یک کنترل کننده مبتنی بر سنسور برای تنظیم زمان آبیاری، از یک یا چند عامل اندازه‌گیری شده محلی استفاده می‌کند. عواملی که معمولاً مورد توجه قرار می گیرند. عبارتند از: دما، بارندگی، رطوبت، تابش خورشیدی و رطوبت خاک.

یک سیستم مبتنی بر سنسور اغلب اطلاعاتی از پیشینه آب و هوایی (یعنی منحنی ET) منطقه برای برنامه‌ریزی در حافظه دارد. و سپس از اطلاعات سنسور برای اصلاح مقدار مورد نیاز آبیاری مورد انتظار برای برنامه مصرف روزانه استفاده می‌کند.

کنترل‌کننده‌های مبنی بر سیگنال

یک کنترل‌کننده مبتنی بر سیگنال با استفاده از فناوری رادیو، تلفن، کابل، تلفن همراه و وب یک سیگنال منظم از شرایط آب و هوایی حاکم دریافت می‌کند. این سیگنال به طور معمول از یک ایستگاه هواشناسی محلی (یا سری ایستگاه‌های هواشناسی) تهیه می‌شود. که معمولاً میزان تبخیر و تعرق جریان فعلی را به کنترل کننده اطلاع‌رسانی می‌کند.