هوش مصنوعی در ارتش های دنیا

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در ارتش های دنیا

هوش مصنوعی در ارتش آمریکا

ارتش آمریکا فناوری هوش مصنوعی را در پروژه‌های نظامی مانند «Airborne Battle Management System» و نیروی هوایی یا «Project Convergence» ارتش به کار گرفته است. اما چنین اقدامی کمی غیرمعمول و جدید به نظر می‌رسد و بیم آن می‌‌‌رود که وزارت دفاع آمریکا هوش مصنوعی را با سیستم‌‌‌های جنگی، هواپیماها، کشتی‌ها و تجهیزات دیگر نظامی ادغام کند. از این رو، تلاش‌های زیادی لازم است تا تجربه سیلیکون ولی تکرار نشود. آنچه روشن است این است که وزارت دفاع آمریکا یک استراتژی هوش مصنوعی در ارتش و … را به طور گسترده به کار گرفته است. نیروی هوایی آمریکا مدتی قبل هم نبرد بین یک جنگنده با خلبان انسانی را با جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی شبیه‌سازی کرده بود که طی آن خلبان مقهور مهارت مقابل شد. استفاده از این ویژگی‌ها محدود به آمریکا نیست و کشورهای دیگر از جمله چین و بریتانیا نیز استفاده از پتانسیل هوش مصنوعی و رباتیک را کلید زده‌اند.

یک برنامه تحقیقاتی ویژه مبتنی بر اینترنت اشیا نیز توسط سازمان پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی ایالات متحده در حال انجام است، که با نام اینترنت اشیای میدان جنگ (Internet of Battlefield Things) شناخته می‌شود. هدف این تحقیقات، استفاده هرچه بیشتر از دستگاه‌ها، نیروها، سلاح‌ها، و در نهایت ربات‌های کنترل شده است، تا حضور انسان‌ها در میدان نبرد کاهش یابد.و در امنیت سایبری نیز از این فناوری استفاده میشود.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در ارتش های دنیا

پروژه پنتاگون

شرکت صنایع “Anduril” با وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) قرارداد همکاری امضا کرد تا در برنامه هوش مصنوعی ارتش آمریکا همکاری کند. و قراراداد یک برنامه جنجالی هوش مصنوعی را دارند که با استفاده از “یادگیری ماشین” است و به مرتب‌سازی و تفسیر فیلم‌های ضبط شده توسط پهپادها می‌پردازد تا سیستم‌ها بتوانند افراد را از محیط اطرافشان تفکیک کنند.این پروژه با این هدف انجام می‌شود که افسران نظامی به اطلاعات بهتری دست یابند تا اشتباهات آنها کم شده و سبب کاهش تلفات غیرنظامی شود.

 سیستم‌های تسلیحاتی را می‌توان به راحتی با سنسورهای متصل مبتنی بر اینترنت اشیا مدیریت کرده و به آن‌ها منطق بخشید. پس از آن‌ها، با شبکه C2BMC لاکهید مواجه می‌شویم که یک شبکه جنگی از ارتباطات دستگاه‌های متصل برای یک هدف نظامی می‌باشد. فرآیند اصلی کار C2BMC به این صورت است که کارکردهای مختلف سیستم دفاعی بسیار حساس مانند موشک بالیستیک ایالات متحده که در سرتاسر دنیا پراکنده هستند را به یکدیگر متصل کند، تا از کشور محافظت کرده و متحدان خود را از لیست حملات موشکی بالستیک حذف کند.ماجرای اسکای نت نیز نمونه‌ای دیگر از تلاش ارتش ایالات متحده برای استفاده از قدرت اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای متحول کردن قوانین تعامل در سطح جهانی است: آنها در تلاش هستند تا تمامی سیستم‌های تسلیحاتی در یک میدان جنگ جهانی را به یکدیگر متصل کنند. ایده این نوع از سیستم‌های متصل، از شبکه عصبی هوش مصنوعی فیلم مشهور ترمیناتور گرفته شده است.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در ارتش های دنیا

هوش مصنوعی در نرم‌افزار کنترل پرواز FCAS

ایرباس اخیرا اعلام کرد قصد دارد در نرم‌افزار کنترل پرواز تعبیه‌شده داخل جنگنده FCAS از هوش مصنوعی استفاده کند. برای این منظور ایرباس مذاکراتی را با شرکت ANSYS به عنوان یکی از بزرگترین ارائه دهندگان پلتفرم توسعه نرم‌افزارهای ایمنی- بحرانی آغاز کرده است. این پلتفرم یک محیط توسعه مبتنی بر مدل برای نرم‌افزارهای تعبیه شده بحرانی است که فضای طراحی را برای فعالیت‌هایی از جمله مدیریت نیازمندی‌ها، طراحی مبتنی بر مدل و شبیه‌سازی یکپارچه می‌کند. از SCADE Suite برای طراحی نرم‌افزارهای بحرانی مانند سیستم‌های کنترل پرواز و کنترل موتور، خلبان خودکار، سیستم‌های مدیریت سوخت و نمایشگرهای کابین خلبان و.. استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در ارتش های دنیا

هوش مصنوعی در نیروی نظامی روسیه

فرمانده کل نیروی هوایی روسیه، اظهار داشت که روسیه در اوایل فوریه ۲۰۱۷ در حال کار بر روی موشک‌هایی است که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شوند و می‌توانند برای تغییر مسیرها در طول پرواز، تصمیم‌گیری کنندکمیته صنعتی نظامی روسیه برنامه‌هایی را برای تأمین ۳۰ درصد از قدرت جنگی روسیه از سیستم عامل‌های رباتیک کنترل از راه دور و هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ تصویب کرده‌است. روسیه چندین سیستم جنگی خودمختار و نیمه خودمختار مانند ماژول رزمی «شبکه عصبی» کلاشنیکوف را با مسلسل، دوربین و هوش مصنوعی آزمایش کرده‌است که سازندگان آن ادعا می‌کنند بدون دخالت انسان می‌توانند هدف‌گیری خود را انجام دهند. ارتش روسیه در حال تحقیق در مورد تعدادی از کاربردهای هوش مصنوعی با تأکید شدید بر وسایل نقلیه نیمه خودکار و تمام خودکار است.