کنترل هوشمند هتل

کنترل هوشمند هتل با اینترنت اشیا

کنترل  هوشمند هتل در بخش های عمومی

کنترل هوشمند هتل در بخش های عمومی عبارتند از:

  • سیتم روشنایی
  • سیستم تهویه هوا و سرمایش- گرمایش
  • سیستم صوتی و تصویری

سیستم روشنایی:

میزان روشنایی محیط را می توان از طریق سنسورهای حضور و شدت نور کنترل کرد. با قرار دادن سنسورهای حضور در راهروها، لابی و دیگر فضاهای عمومی، می توان روشنایی مربوط به این مکان ها را کنترل نمود. به این صورت که با تشخیص حضور افراد دستور روشن شدن به چراغ های مربوطه ارسال می شود.

با استفاده از سنسور سنجش شدت نور، در محوطه بیرونی ساختمان می توان از نور روشنایی روز نهایت بهره را برد و همچنین در مصرف برق صرفه جویی کرد، که این کار باعث کاهش چشمگیری در هزینه های انرژی مصرفی خواهد شد.

و یا می توان سناریوهایی نیز برای روشنایی در فضاهای عمومی تعریف کرد تا با توجه به زمان های استفاده از آن ها و همچنین کاربری فضاها، چراغ ها خاموش و یا روشن شوند. برای مثال چراغ های راه پله ها و راهروهای اصلی در طول شبانه روز روشن باشند.

قسمت پذیرش هتل نیز می تواند از طریق پلتفرم اینترنت اشیا نصب شده ، تجهیزات روشنایی محیط را کنترل کند. همچنین به دلیل وجود شبکه بین تمام تجهیزات و سیستم های هوشمند امکان کنترل و مدیریت مرکزی تمامی قسمت های هتل حتی خارج از هتل و کیلومترها دور تر از آن از طریق اینترنت امکان پذیر است.

 

سیستم تهویه هوا و سرمایش- گرمایش:

در سیستم هوشمندسازی هتل از سنسورهای دما، رطوبت و کیفیت هوا برای سیستم های تهویه هوا و سیستم های سرمایش و گرمایش استفاده می شود. این سنسورها در مکان های مناسبی در داخل و محیط بیرونی هتل نصب می شوند. تمامی این سنسورها به شبکه وصل می شوند و کنترل آن ها توسط سیستم مدیریت مرکزی انجام می شود.سنسورها به طور مداوم دما، رطوبت و کیفیت هوای فضاها را اندازه گیری و اطلاعات مربوطه را به سیستم مرکزی ارسال می کنند.

در سیستم مرکزی، نرم افزار کنترلی نصب شده که تمامی این اطلاعات را پردازش می کنند. بعد از آن فرمان های لازم جهت خاموش و یا روشن شدن از طریق تجهیزات به سیستم تهویه هوا و سرمایشی و گرمایشی ارسال می شوند.

در این سیستم ها نیز می توان سناریوهایی را با توجه به کاربری فضاهای عمومی تعریف کرد تا براساس زمان بندی تعریف شده در سیستم، به صورت خودکار سیستم های تهویه هوا و سرمایش و گرمایش فعال و یا غیر فعال شوند.

سیستم صوتی و تصویری:

در فضاهای عمومی هتل ها می توان، بلندگوهایی متناسب با فضا برای اعلان عمومی و یا پخش موزیک نصب نمود. برای مثال می توان در لابی ها، ساعت های مشخصی به سیستم داد که در این تایم ها موزیک پخش شود و یا با توجه به تعداد افرادی که در لابی حضور دارند موزیک پخش کند.

و یا صفحه نمایش های لمسی بزرگی در لابی هتل قرار داد که اطلاعات مربوط به جاذبه های محلی، وضعیت هوا، و پرواز را به مشتریان ارائه کند.دیوار های اتاق ها نیز قابلیت پخش موسیقی را نیز می توانند داشته باشند.

کنترل هوشمند هتل با اینترنت اشیا

کنترل هوشمند هتل در اتاق ها

کنترل هوشمند هتل ها در بخش های داخلی از طریق سیستم های هوشمندی انجام می گیرد. که این سیستم ها عبارتند از:

  • سیستم روشنایی
  • سیستم صوتی
  • سیستم تهویه هوا
  • سیستم گرمایش و سرمایش
  • سیستم امنیتی

سیستم روشنایی:

در سیستم روشنایی از سنسور حضور استفاده می کنند تا با ورود مهمان به اتاق، چراغ ها روشن شوند و زمانی که اتاق را ترک می کنند چراغ ها خاموش شوند.

برای اتاق های هتل، می توان سناریو های مختلفی تعریف کرد تا شرایط مطلوبی برای مهمان ایجاد شود. برای نمونه مهمان می تواند با انتخاب سناریوی تماشای فیلم، چراغ های پر نور خاموش شود و به جای آن ها، چراغ های کم نور روشن شود ، همچنین مهمان می تواند از طریق پنل لمسی ، روشنایی اتاق را کنترل کند.

سیستم صوتی:

از دیگر قابلیت هایی که در یک اتاق هتل می توانید داشته باشید، سیستم هوشمند پخش صدا است. به این صورت که مهمانان از قبل در پلتفرم مشخص می کنند که با ورود به اتاق موزیک مورد علاقه اشان پخش شود. و یا در هتل فرامین با صدای مهمان انجام می شود.

مهمانان و مسافران با اقامت در این هتل سطح بسیار بالایی از مالکیت شخصی را تجربه خواهند کرد. مهمانان با در دست داشتن کنترل تلویزیون از راه دور و در اتاق خود؛ آن‌چه را که نیاز دارند به صورت خودکار درخواست می‌کنند. این درخواست‌ها با نام خود میهمان ثبت می‌گردد و در مدت زمان بسیار کوتاهی پاسخ داده می‌شود. مهمانان با حضور در این هتل‌ها به راحتی به اطلاعات مورد نظر دسترسی خواهند داشت.

به طور مثال مهمانان می‌توانند با یک اسپیکر هوشمند درخواست خود را اعلام کنند و در همان لحظه نیز به آن‌ها پاسخ داده می‌شود. این ابزارها قادر خواهند بود به سرویس‌های دیگر هتل نیز متصل گردند. مثلا استفاده از یک هاب هوشمند به شما کمک می‌کند؛ به آسانی به اطلاعات موجودی رستوران‌ها دسترسی داشته باشید. شما از این طریق می‌توانید اقدام به رزرو کنید.

 سیستم تهویه هوا:

این سیستم برای زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که ذرات ویروسی، آلوده و یا بوی نامطبوع در محیط احساس شود. سیستم به طور خودکار فعال می شود و با تغییر هوای اتاق، هوای مطبوع و دلپذیری برای محیط فراهم می کند.

 سیستم سرمایشی و گرمایشی:

با وجود چنین سیستم هایی در اتاق، دیگر نیازی نیست مهمان یک سری اقداماتی جهت فعال کردن آن ها انجام دهد. به عنوان مثال زمانی که دمای اتاق به حد مطلوب برسد سیستم های سرمایشی یا گرمایشی مطابق با خواسته مهمان روشن یا خاموش شود.

این دما از قبل بر روی سیستم تعریف شده و یا اینکه می تواند براساس خواسته مهمان، تنظیم شود.

این سیستم دمای محیط را به صورت مداوم اندازه گیری می کند و در صورتی که دمای اتاق پایین رود سیستم سرمایشی را خاموش می کند و بالعکس. به عبارتی بسته به دمای اتاق هر کدام از این سیستم ها فعال می شوند.

 سیستم امنیتی:

در هتل های هوشمند برای ایجاد امنیت، به هر فرد یک کارت اختصاصی داده می شود. مهمان هنگام ورود به اتاق، آن کارت را به دستگاه کارت خوانی که در کنار درب است نزدیک می کند. زمانی که مهمان در آن تاریخ و ساعت، اجازه دسترسی به اتاق را داشته باشد، با شناسایی کارت توسط دستگاه، درب اتاق باز می شود. در این هنگام، زمان ورود مهمان به اتاق، از طریق شبکه به قسمت پذیرش هتل ارسال و در سیستم ثبت می شود.

هتل‌های هوشمند از سیستم‌های امنیتی بسیار دقیقی استفاده می‌کنند.سیستم‌های دقیقی که امکان ردیابی اطلاعات کاربران را به صفر می‌رسانند.ضمنا، فرمان‌هایی که کاربران از طریق اپلیکیشن صادر می‌کنند فقط در کوتاه‌مدت قابلیت اجرا دارند.

به همین خاطر شخصی به جز کاربری که تلفن هوشمند را در اختیار دارد و به صفحه کاربری خود وارد شده است، امکان صدور فرمان و سوءاستفاده ندارد.