گجت های سلامت

گجت های سلامت

گجت های پوشیدنی قطعات یا اشیای الکترونیکی خاصی هستند که به شیوه های مختلف با کاربر در ارتباط خواهند بود و عموما اهدافی مثل ردیابی وضعیت جسمانی یا فعالیت های کاربر را به همراه دارند. درست است که در اغلب موارد گجت های پوشیدنی به نوعی توسط کاربر پوشیده می‌شوند، اما این مسئله همیشه به این صورت صادق نیست و گاها این گجت ها روی اعضای بدن به صورت تراشه های سنسور پزشکی چسبانده شده یا با شیوه های دیگر توسط کاربر حمل می‌شوند.ابزار سلامت و گجت های پوشیدنی علاوه بر بررسی وضعیت جسمانی در  24 ساعت در 7 روز هفته، امکانات فراوان دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار میدهند ، تاکنون گجت های پوشیدنی زیادی از سوی شرکت های مختلف با ایده های خلاقانه متفاوت طراحی و عرضه شده‌اند. یکی از جالب ترین و اصلی ترین کاربردهای گجت های پوشیدنی مربوط به امکان ردیابی سلامت کاربر می‌شوند.

جالب ترین گجت های سلامت

گجت های سلامت

گجت Electrozyme

تیمی از محققین دانشگاه کالیفرنیا سان دیهو به تازگی گجت الکترونیکی و بسیار کوچکی تحت عنوان Electrozyme را طراحی کرده‌اند که می‌تواند در داخل طرح تتوهای موقت پنهان شده و اطلاعات جالبی را در اختیار پزشکان قرار دهد. بدن ورزشکار در حین ورزش عرق می‌کند و در عرق وی ماده‌ای تحت عنوان لاکتات وجود دارد که گجت Electromyze به آن حساس بوده و از ساختار این ماده اطلاعات جالبی همچون میزان استرس عضلانی ورزشکار، خستگی، سطح هیدراتاسیون، تعادل الکترولیتی و حتی میزان قدرت انقباض و انبساط عضلات وی در فشار های مختلف را ردیابی کند. برای مشاهده اطلاعات استخراج شده از این گجت می‌توان از گوشی یا کامپیوتر استفاده کرد.

گجت CarePredict Tempo

یکی دیگر از جالب ترین گجت های پوشیدنی فعلی محسوب میشود که امکان ردیابی وضعیت جسمانی و حتی کنترل برخی از اقدامات سالمندان را فراهم می‌کند. این گجت در اصل یک مچ بند سلامت است و در مچ دست فرد سالمند متصل می‌شود. این گجت به صورت خیلی عجیب و جالب الگوهای حرکتی سالمندان در زندگی روزمره را ردیابی می‌کند و اطلاعاتی مثل مسیرهایی که آن ها در خانه طی کرده‌اند، میزان توقف آن ها در هر اتاق، مقدار خوابی که داشته‌اند و خیلی اطلاعات دیگر را زیر ذره بین قرار می‌دهد. مجموعه این اطلاعات پس از جمع‌آوری مورد آنالیز قرار می‌گیرند و در شرایط خاص پیش از وقوع هرگونه حادثه به اعضای خانواده یا پرستار سالمند هشدار می‌دهد.

گجت Sensoria

یک جوراب هوشمند است که دارای مدارها و سنسورهای مختلف و همچنین یک چیپ اختصاصی است. این گجت برای دوندگان طراحی شده و اطلاعاتی مثل میزان مسافت طی شده، سرعت دویدن و غیره را محاسبه می‌کند و اطلاعاتی در مورد وضعیت سلامت جسمانی کاربر ارائه نماید. گجت مذکور قابلیت تعامل با گوشی های آیفون را دارد و برای برقراری این ارتباط از تکنولوژی RFI یا “شناسایی فرکانس رادیویی” استفاده می‌کند.

گجت The Lumo Lift

نشستن صحیح در حین کار کردن با کامپیوتر و غیره یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه ویژه‌ای صورت گیرد، در غیر این صورت ممکن است به ستون فقرات و خیلی از اعضای دیگر بدن صدمات و فشارهای جبران ناپذیری وارد شود. گجت The Lumo Lift می‌تواند نقش یک یادآور برای نشستن صحیح را ایفاء کند. این گجت مثل یک سنجاق کوچک است که کافیست بر روی لباس شما وصل شود. بدین ترتیب وضعیت ایستادن و نشستن شما را ردیابی می‌کند و هر زمان که به صورت صحیح ننشسته باشید، با ویبره یا هشدار لرزشی به شما اطلاع رسانی می‌کند که وضعیت خود را تغییر دهید. ضمنا این گجت قابلیت سینک شدن با گوشی را هم دارد و می‌تواند در پایان روز مجموع ساعاتی که در حالت صحیح ایستاده یا نشسته بودید را در مقابل با مجموع ساعاتی که در حالت ناصحیح قرار داشتید، نمایش دهد.

گجت The TZOA

آلودگی هوا یکی از دلایل مرگ زودهنگام در بسیاری از افراد است. طبق آمار سازمان جهانی سلامت هرسال بیش از 7 میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا دچار مرگ زودهنگام می‌شوند. گجت The TZOA میزان آلودگی هوا را سنجیده و میزان خطر تنفس در آن هوا برای انسان را گزارش میدهد این گجت اندازه نسبتا کوچکی دارد و می‌توان آن را به کیف پول یا لباس خود نصب کرد. این گجت به طور دائم وضعیت هوا را بررسی کرده و اطلاعات جامعی در رابطه با میزان سلامت هوا، دما، رطوبت، فشار جو و حتی اشعه UV خورشید را ارائه می‌کند. این گجت از طریق بلوتوث با گوشی شما در ارتباط خواهد بود و می‌تواند در شرایط خاص از طریق گوشی برای شما هشدار ارسال کند تا در هوای ناپاک و آلوده تنفس نکنید یا حداقل از ماسک برای تنفس کردن در این هوا استفاده به عمل آورید.

گجت Bloomlife

در آمریکا شرکت بلوم لایف یکی از استارت آپ های حوزه سلامت دیجیتال است که بر سلامت بانوان باردار تمرکز دارد. این شرکت محصولی را توسعه داده است که به بانوان باردار این امکان را می دهد که با اتصال این دستگاه به شکم خود،انقباض عضلانی رحم خود در دوران بارداری را مدیریت کنند. قطعات الکترونیکی درون یک پد متصل به پـچ مصرفی قرار گرفته اند که به شکم بانوان متصل می شود. بانوان می توانند هر لحظه در شبانه روز که بخواهند از این پچ  استفاده کنند و وضعیت خود را بررسی کنند. با توجه به این که این دستگاه برای بررسی انقباضات رحم طراحی شده است، برای سه ماهه نهایی دوران بارداری می تواند مفید باشد.

گجت Chrono Therapeutics

این گجت می‌تواند بر روی بازوی فرد نصب می‌شود و با انتشار نیکوتین اشتیاق و میل کاربر برای مصرف سیگار را کاهش می‌دهد. در این گجت قرص یا بهتر بگوییم کارتریج های نیکوتینی قرار می‌گیرند و فرد باید طبق الگوی مصرفی که توسط گجت ارائه شده هر شب یک کارتریج را در آن قرار داده و همراه آن بخوابد. بدین ترتیب صبح روز بعد با مقدار نیکوتین مناسب از خوب بیدار می‌شود و احساس کسالت نمی‌کند. این روند باید طبق دوز تعیین شده گجت ادامه پیدا کند تا فرد به تدریج احساس کمبود نیکوتین نکند و بتواند سیگار را ترک نماید. گجت Chrono Therapeutics دارای یک اپلیکیشن اختصاصی هم هست که اطلاعات مناسبی را از طریق گوشی ارائه می‌کند.