RTLS چیست؟

RTLS چیست؟

 عبارت RTLS مخفف Real-time Location System به معنی سیستم مکان یابی آنی می باشد. این سیستم با استفاده از فناوری RFID اجرا می شود و به شما کمک می کند که اشیا و به خصوص افراد را به طور آنی پایش کنید و از وضعیت آنها آگاهی یابید. این سیستم در تمامی مکان هایی که پراکندگی بالاست، مانند نمایشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانجات و … قابل استفاده است.

در سامانه‌ی موقعیت‌یابی بی‌درنگ، موقعیت‌یابی و ردیابی افراد و دارایی‌ها با تخصیص دادن یک برچسب (یک دستگاه با ارتباط بی‌سیم کوچک) به آن‌ها امکان‌پذیر می‌شود. در این تعریف «دارایی» می‌تواند شامل لپتاپ، پروژکتور، تجهیزات و نیز ماشین‌آلات باشد.

RTLS چیست؟

بخش‌های مختلف یک سامانه‌ی موقعیت‌یابی بی‌درنگ ( RTLS )

  • برچسب‌ها: یک دستگاه قابل حمل که با فناوری موقعیت‌یابی مربوطه سازگاری دارد، این دستگاه باید به قدری کوچک باشد که به توان آن را به دارایی‌های مختلف وصل نمود یا توسط افراد حمل شود.
  • حسگر‌های موقعیت: این دستگاه‌ها معمولا جایگاه ثابتی داشته و موقعیت برچسب‌هایی که به افراد و دارایی‌ها تخصیص داده شده را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال، در سامانه‌ی موقعیت‌یاب جهانی (GPS)، ماهواره‌های موجود در مدار کره‌ی زمین به عنوان حسگرهای موقعیت عمل می‌کنند و موقعیت برچسب‌ها (به عنوان مثال گیرنده‌های GPS تلفن‌های همراه) با استفاده از سیگنال دریافتی از این ماهواره‌ها به دست می‌آید.
  • موتور موقعیت‌یابی: نرم‌افزاری که وظیفه‌ی برقراری و مدیریت ارتباط بین برچسب و حسگر جهت تشخیص موقعیت را بر عهده دارد. موتور موقعیت‌یابی این اطلاعات را به میان‌افزار و برنامه‌ی کاربردی گزارش می‌دهد.
  • میان‌افزار: نرم‌افزاری که در کنار اجزای سامانه‌ی موقعیت‌یابی بی‌درنگ (برچسب‌ها، حسگرهای موقعیت، موتور موقعیت‌یابی) و نرم‌افزار کاربردی تجاری (که وظیفه‌ی استخراج دانش و ارزش‌آوری از فناوری موقعیت‌یابی را برعهده دارد) قرار می‌گیرد. اطلاعات موقعیتی به دست آمده از سامانه‌های موقعیت‌یابی بی‌درنگ محدود به نرم‌افزار کاربردی مخصوص همان سامانه نبوده و می‌توانند در بهبود کارایی تمامی نرم‌افزارهای کاربردی مورد استفاده توسط کسب و کارها موثر باشند.
  • نرم‌افزار کاربردی: نرم‌افزار کاربردی با ایجاد تعامل با میان‌افزار، خدمات مورد نیاز کاربر را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان به یک نرم‌افزار اشاره کرد که همواره در حال بررسی موقعیت کودکان در یک شهربازی بوده و از طریق یک وب‌سایت، امکان مشاهده‌ی موقعیت کودکان را برای والدین فراهم می‌کند.
RTLS چیست؟

نحوه عملکرد RTLS در بیمارستان

شبکه ای با زیرساخت بی سیم در سراسر بیمارستان وجود دارد که تمامی بخش های بیمارستانی را زیر پوشش وایرلس قرار می دهد.حال این تگ های اکتیو با ارسال پالس های متناوب و زمانبندی شده اقدام به شناسایی سه دستگاه اکسس پوینت در اطراف خود کرده و با کمک نقشه ساختمانی از پیش تعریف شده می توانند مختصات جغرافیایی طول، عرض و ارتفاع (xyz )خود را بر روی نقشه پیدا کنند و در مانیتور مدیر به صورت شماتیک و کاربر پسندانه نشان داده شوند.همچنین برای این تگ ها می توان محدوده جغرافیایی معتبر تعریف کرد تا در صورت خروج پرسنل،تجهیزات یا بیمار از محدوده یاد شده، اخطاری به مدیر سیستم یا خود شخص ارسال گردد.