اسباب بازی های هوشمند

اسباب بازی هوشمند BeanQ

اسباب بازی های هوشمند امروزه در میان کودکان رواج یافته است و از جمله آن ها ربات های هوش مصنوعی هستند و ربات BeanQ که دوست جدید کودکان چینی است و تنهایی آنها را در خانه و در زمان نبود والدین پر می‌کند؛ رباتی که به سوالات کودک با کلمات و عبارات ساده پاسخ گفته و تغییر حالت چهره خود را با ایموجی ‌های مختلف نشان می‌دهد.ربات اندروید BeanQ با قیمت 300 دلار، گزینه مناسبی برای خانواده‌ های طبقه متوسط چینی محسوب شده و کم‌کم نقش پررنگی در بین خانواده‌ها ایفا خواهد کرد. این ربات درحال حاضر، آموزش ‌های ابتدایی که اغلب توسط والدین آموزش داده می‌شود را برعهده گرفته است. کارکرد آموزشی ربات‌های هوش مصنوعی تنها بخشی از وظایف این دستگاه‌ها محسوب می‌شود. والدین چینی که گاهی اوقات برای کار کردن به شهرهای دور و نزدیک سفر می‌کنند، از این ربات‌ها در نقش مراقب کودک استفاده می‌کنند. ربات هوش مصنوعی با تهیه عکس و ارسال آنلاین آن برای والدین، وضعیت و موقعیت کودک را نشان می‌دهد.ربات هوش مصنوعی RoBoHon که در بیمارستان کودکان هاربین چین مورد استفاده قرار می‌گیرد، مخصوص کودکان اوتیسمی است. به گفته طراحان، این ربات از شکیبایی و تحمل بسیار بیشتری نسبت به انسان در زمان تعامل با کودک مبتلا به این اختلال برخوردار است.

اسباب بازی هوشمند
اسباب بازی هوشمند

کمک رسان های ماشینی و سگ های رباتی

بسیاری از پیشرفت‌های اسباب بازی‌ها برای ارضای تحسین ما از ربات‌ها و ماشین‌های خودکار است، ایده‌ی اینکه یک جسم غیرزنده از جهان ایستای خود فراتر می‌رود یا «فکر می‌کند» همان عنصر جادویی است که باعث می‌شود احساساتمان را به اسباب بازی‌ها منتسب کنیم. تولیدکنندگان هم از این موضوع مطلع هستند و برخی از اسباب بازی‌ها به شیوه‌ای طراحی می‌شوند که همین وابستگی عاطفی را درون‌مان ایجاد کنند. نمونه‌ی این زمینه ربات متحرک Anki Vector است. این ربات با حسگرهایی که دارد و اتصال به اینترنت به این سو و آن سو می‌رود و با محیط خود تعامل دارد. این اسباب بازی حتی با الکسای آمازون هم همگام‌سازی می‌شود. یکی دیگر از این اسباب بازی‌های پیشرفته Aibo محصول سونی است. این حیوان خانگی رباتی نشان می‌دهد چطور می‌توان از رباتیک پیشرفته، میکروالکترونیک، بازوهای مکانیکی، حسگرها و برنامه‌نویسی برای ایجاد تجربه‌ای احساسی و منحصربه‌فرد استفاده کرد.

ربات AnkiCozmo

این ربات كوچك و بانمك شخصیت بسیار پیچیده‌ای دارد كه شاید خیلی به جثه كوچك آن نیاید. این ربات كه خیلی شبیه شخصیت‌های كارتونی فیلم‌های PIXAR است، دمدمی‌مزاج، یاغی و دوست ‌داشتنی است و محبت شما را با جذابیت و شوخ‌طبعی خود جلب می‌كند. هوش مصنوعی و طراحی جالب صورت Cozmo به این ربات اجازه می‌دهد تا صدها احساس مختلف از عصبانیت تا شوق و شعف را بیان كند  اما یكی از جالب‌ترین قابلیت‌های Cozmo كه به كمك هوش‌مصنوعی قدرتمند و دوربین‌های داخلی آن ممكن شده شناسایی و به‌خاطر سپردن صورت‌ها، اسامی و شخصیت بچه‌ها است. در نتیجه این همبازی هوشمند می‌تواند مثلا وقتی كودك شما ناراحت است تلاش كند او را خوشحال كند و وقتی حس كند كه حوصله بچه سررفته حواس او را به‌خود جلب كند. البته این ربات به تنهایی هم علاقه‌مند به بازی كردن است و به شكلی طراحی شده كه بیش از 300قطعه تشكیل‌دهنده آن به Cozmo كمك می‌كنند بهتر بتواند با محیط اطراف خود تعامل كرده و جست‌وجو كند. درواقع این ربات در حالت Explorer به شما اجازه می‌دهد تا در محیط اطراف آن را راهنمایی كنید و بتوانید آنچه را كه می‌بیند، شما هم ببینید. هوش مصنوعی این ربات بسیار پیشرفته است و هرچقدر بیشتر با Cozmo بازی كنید بیشتر شما را می‌شناسد و بهتر می‌تواند رفتارهای شما را پیش‌بینی كند. می‌توانید بازی‌های بیشتر و به روزرسانی‌های جدیدتری برای آن دریافت كنید. همچنین در بسته‌بندی این ربات چند مكعب به نام Power Cube وجود دارند كه هریك مختص بازی خاصی است و می‌توانید برای بازی‌های بیشتر مكعب‌های جدید و بسته‌های نرم‌افزاری كه همیشه درحال به‌روزرسانی‌ هستند استفاده كنید.

اسباب بازی هوشمند
اسباب بازی هوشمند

ربات Wonder Workshop Dash Robot

این ربات دوست‌داشتنی و رنگارنگ طوری طراحی شده كه برنامه‌نویسی را به كودكان و نوجوانان آموزش دهد بدون آنكه بخواهند درگیر مشكلات فنی برنامه‌ریزی و ساخت یك ربات شوند. ربات Dash كه برنده جایزه بهترین اسباب‌بازی رباتیك هم شده به محض باز كردن جعبه آن هم قابل استفاده است و از همان اول می‌تواند به فرمان‌های صوتی پاسخ دهد و شروع به چرخ‌زدن در خانه می‌كند  اما هرچند Dash می‌تواند بدون آموزش چند فرمان ساده را تشخیص دهد و با شما چند بازی ساده را انجام دهد  اما اصل هیجان وقتی شروع می‌شود كه كودك تان شروع به برنامه‌ریزی ربات كند. با استفاده از اپلیكیشن اختصاصی این ربات كه برای دستگاه‌های اندرویدی، اپل و كیندل در دسترس است، می‌توانید برنامه‌نویسی را به شكل یك بازی رنگارنگ مرحله‌ای و جذاب به كودكان شش سال به بالا معرفی كنید. می‌توانید Dash را برای طی كردن یك مسیر مشخص، رقصیدن، روشن ‌كردن چراغ‌ها، تولید صداهای مختلف، پریدن و یاد گرفتن بازی‌های جدید برنامه‌ریزی كنید. بچه‌ها با انجام مرحله‌های مختلف برنامه‌نویسی و تكمیل تكلیف‌های مختلف به قابلیت‌های جدیدی دسترسی پیدا می‌كنند. این سیستم پاداش‌دهی باعث می‌شود كه به انجام مرحله‌های بیشتر ترغیب شده و انگیزه پیدا كنند. این ربات‌ها می‌توانند با یكدیگر هم بازی كنند و این به آن معنی است كه صاحبان این ربات‌ها می‌توانند به كمك هم مراحل مختلف برنامه‌نویسی را تكمیل كنند و كمی كار گروهی هم در این میان یاد بگیرند. این ربات كیفیت ساخت و دوام بالایی دارد و می‌تواند تا مدت‌ها باعث سرگرمی باشد.

ربات Sphero O llie

شاید همه بچه‌ها به بازی با ربات‌های ظریف و برنامه‌نویسی علاقه‌مند نباشند و بیشتر به‌دنبال هیجان باشند. در این صورت پیشنهاد ما به شما ربات O liieاست: یك ربات سخت‌جان و غلتان كه برای انجام كارهای خطرناك و هیجان‌انگیز طراحی شده ‌است. یك پوشش ضخیم از جنس پلی‌كربنات مقاوم از سراسر بدنه ربات محافظت می‌كند كه آنقدر محكم است كه حتی سقوط از فاصله چند متری را هم تحمل می‌كند. در نتیجه نیازی به نگرانی درباره سلامت ربات نیست و می‌توانید به راحتی هرجا كه خواستید آن را بفرستید. این ربات به‌طور غافلگیر كننده‌ای چابك است و می‌تواند تا حداكثر 22.5 كیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد. درواقع تجربه این سرعت از یك جسم استوانه‌ای كوچك كه می‌تواند در دستان كودك شما قرار بگیرد خود یكی از جذابیت‌های این ربات است. یك جفت چرخ لاستیكی آجدار آبی برای راحتی حركت روی سطوح صاف و داخل خانه درنظر گرفته شده است‌ اما با چرخ‌های اصلی ربات می‌توانید روی هر سطحی حركت كنید. كنترل حركت ربات هم به وسیله یك گوشی هوشمند و از طریق اپلیكیشن اختصاصی انجام می‌شود. البته اتصال به ربات از طریق بلوتوث انجام می‌شود و به همین دلیل هم خیلی نمی‌توانید آن را از خودتان دور كنید. مجموعه چراغ‌های LED روی بدنه هم به هدایت و پیدا كردن راحت‌تر آن در شب كمك می‌كنند. درصورتی كه بخواهید كارهای جالب‌تری انجام دهید می‌توانید وارد حالت نمایشی یا Trick Mode شوید و كنترل دقیق تمام حركات ربات را به‌دست بگیرید. همچنین درصورتی كه بتوانید حركت سختی انجام دهید اپلیكیشن ربات به شما اطلاع می‌دهد. نكته مثبت دیگر وجود متعلقات اضافی برای این ربات است كه اجازه شخصی‌سازی و تغییر ظاهر آن را به شما می‌‌دهد.

اسباب بازی هوشمند
اسباب بازی هوشمند

ربات Wow Wee MipoSaur

ربات Miposaur یك دایناسور رباتیك بامزه است كه بچه‌ها می‌توانند آن را به كمك اپلیكیشن اختصاصی یا توپ مخصوص هدایت كنند. این ربات درست مثل یك سگ خانگی توپ‌اش را كه یك پاندول معكوس متحرك است، دنبال می‌كند. كافی است این توپ را كه TrackBall نام دارد فعال كنید تا توجه Miposaur را جلب كنید و آن را هرجا كه خواستید به‌دنبال خود ببرید. البته این تنها كاری نیست كه این دایناسور بامزه انجام می‌دهد و قابلیت تشخیص فرمان‌های حركتی از دیگر توانایی‌های آن است. وقتی كودك‌تان توجه Miposaur را جلب كند می‌تواند به كمك حركات مختلف دست فرامین خود را به ربات انتقال دهد. به‌علاوه این ربات می‌تواند برقصد، دنبال‌تان كند یا موانع را دور بزند. برای كنترل كردن این ربات هم می‌توانید از اپلیكیشن اختصاصی آن روی گوشی هوشمند یا تبلت خود استفاده كنید. البته این ربات همیشه هم خوب نیست و بعضی‌ وقت‌ها ممكن است شیطنت‌های كوچكی هم بكند، برای همین هم می‌توانید وقتی كه از آن راضی بودید با دادن غذا یا بازی كردن با آن تشویقش كنید. این ربات برای بچه‌ها بسیار سرگرم‌كننده است و می‌تواند تا مدت‌ها آنها را سرگرم نگه دارد. همچنین بازی با چنین رباتی به آنها معنی فرامین حركتی و برنامه‌ریزی اولیه یك ربات را آموزش می‌دهد. همچنین این ربات می‌تواند با سایر مدل‌های اسباب‌بازی ساخت شركت Wow Weeدوست شود و با آنها به‌صورت گروهی بازی كند.

ربات BB-8 

اگر آخرین فیلم از مجموعه جنگ ستارگان را دیده باشید با ربات BB-8 آشنا هستید، اما نكته جالب‌تر اینكه درصورت تمایل می‌توانید یك نمونه كوچك و هوشمند از این ربات تخیلی را در خانه هم داشته باشید. این ربات فرمان‌های صوتی را تشخیص داده و می‌تواند به آنها واكنش نشان دهد. این ربات با شنیدن صدای شما زنده می‌شود و می‌تواند شروع به حركت در خانه یا طی یك مسیر مستقیم كند. همچنین می‌توانید به كمك اپلیكیشن اختصاصی ربات روی گوشی هوشمند یا تبلت خود هم آن‌ را كنترل كنید و به راحتی آن را برای گردش در محیط اطراف با حداكثر سرعت 10كیلومتر بر ساعت روانه كنید. همچنین این ربات گرد و بامزه مجهز به یك دوربین داخلی هم هست و به بچه‌ها اجازه ضبط پیام‌های هالوگرافیك (مثل فیلم جنگ ستارگان) و پخش آن در پلتفرم‌های واقعیت افزوده را می‌دهد. فقط تصور كنید كه چنین قابلیتی چقدر می‌تواند برای بچه‌ها جذاب باشد و آنها را سرگرم كند. این ربات قابلیت حركت روی فرش، سرامیك و سطوح خیس را دارد و می‌تواند بسته به شرایط و محرك‌ های محیطی مسیر خود را اصلاح كند. حتی شخصیت این ربات هم به محرك‌های محیطی وابسته است و به نسبت برخوردی كه سایرین با آن می‌كنند می‌تواند واكنش خود را تنظیم كند.

اسباب بازی هوشمند
اسباب بازی هوشمند

ربات Smartibot

این ربات هوش مصنوعی‌ که خیلی ساده و با استفاده از سیب‌زمینی ساخته شده است. محققان معتقدند که این ربات را می‌توان از هر چیزی مانند مقوا، خاک رس، آجرهای خانه‌سازی اسباب‌بازی کودکان و سیب‌زمینی ساخت.هوش مصنوعی به کار رفته در این ربات قادر به شناسایی و دنبال کردن اشیاء دیگر، افراد و حیوانات است. اپلیکیشنی که برای این ربات در گوشی هوشمند طراحی شده، به کاربرانی که انتظار بیشتری از هوش مصنوعی دارند، توانایی کدگذاری را هم می‌دهد. این اپلیکیشن با اتصال سیم‌کشی‌ها به ربات Smartibot، قابلیت هک کردن اسباب‌بازی‌ها را هم می دهد.

دایناسورکانگی 

دکمه بزرگی روی شکم آن قرار دارد. با فشردن دکمه اسباب بازی فعال می شود و کودک می تواند با آن صحبت کند.به گفته شرکت سازنده، این اسباب بازی طیف گسترده ای از ویژگی ها را دارد و می تواند به عنوان مثال مکالمات هوشمند انجام بدهد، به مرور زمان و با بازی کردن با کودک و عادت کردن به خلق و خو و علاقمندی های وی، نکاتی را در مورد بچه بیاموزد.گذشته از این می تواند به هزاران سوال برحسب تناسب سنی کودک پاسخ دهد، داستان بگوید یا داستان های جدیدی را بسازد و لطیفه تعریف کند و به لطیفه هایی که برایش تعریف می شود گوش فرا بدهد.گذشته از این ها یک ابزار یادگیری است که کودک را در بازی آموزشی مشارکت می دهد تا در دیکته کردن، آواز خواندن، تلفظ لغات و حساب و کتاب و سایر کارها مهارت پیدا کند.در واقع هدف از تولید این اسباب بازی ترکیب گیم های آموزشی با بازی معمول است. ویژگی اصلی کاگنی توی امکان ارتباط اینترنتی بی سیم آن است که اسباب بازی را قادر به برقراری ارتباط با پلتفرم ابری واتسون می سازد. به همین خاطر، دایناسور یادشده نه تنها به توان کامپیوتری قدرتمند دسترسی دارد، بلکه می تواند ویژگی های منحصر به فرد خود را به موازات رشد و بزرگ شدن بچه شکل بدهد.طبق گفته سازندگان، کاگنی توی نه تنها از صاحب خود یاد می گیرد، بلکه از درس های آموخته شده توسط سایر کاگنی توی ها و تجربیات دایناسورهای دیگر هم می آموزد.

اسباب بازی هوشمند