اینترنت اشیا در هوشمند سازی بنادر

اینترنت اشیا در هوشمند سازی بنادر

فناوری های مختلف ارتباطی اینترنت اشیا مانند  RFID و GIS  کاربرد گسترده ای در هوشمند سازی بنادر دارد.مانند کنترل ورود کالا به بندر، امنیت کانتینرها، مشخصات کانتینر و موقعیت آن ها، ردیابی کالا و انطباق با قوانین، انتخاب بهترین مسیر حرکت کشتی ها در ورودی بندر، کنترل ترافیک دریایی، مدیریت ایمنی بنادر و ده ها کاربرد دیگر را دارا می باشند. و مدیران بنادر با استفاده از این فناوری ها می توانند مدیریت و مانیتورینگ اطلاعات را به شکل مطلوب انجام دهند.

اینترنت اشیا در هوشمند سازی بنادر

زیر ساخت بنادر

اینترنت اشیا و حسگرهای هوشمند به سازمان هوشمند سازی بنادر و دریانوردی به عنوان حاکمیت بندر و اپراتورهای ترمینال کمک می کنند تا به صورت موثر  ردیابی، پایش، مدیریت کارکرد و پایش وضعیت زیرساخت های فیزیکی و اماکنی که مدیریت می کنند. را انجام دهند.

حسگرهایی که در دیوارهای اسکله ای، سطوح جاده ها، خطوط راه آهن و پل ها تعبیه می شود می توانند داده های لحظه ای را در مورد شرایط عملیاتی آن ها را در لحظه انتقال و در صورت وقوع هر نوع رخداد آن ها مطلع نمایند.

اینترنت اشیا با بهره گیری از حسگرها ، ضمن هزینه بسیار کم آن ها، نیاز به بازرسی های سالانه را به شدت کاهش می دهد. همچنین داده هایی که این حسگرها ارائه می دهند به سازمان بنادر و دریانوردی کمک می کند تا برنامه ریزی دقیق تر به منظور پیشگیری از هرگونه مخاطره ای راداشته باشند. و  هزینه های حاصل از تاخیر در اطلاع را کمینه نماید.

هزینه مستقیم ناشی از وقوع مخاطرات و رخداد های نامطلوب و یا هزینه فرصت از دست رفته ناشی از کاهش ظرفیت بنادر در زمان غیر عملیاتی شدن زیرساخت ها بسیار زیاد است و نکته بسیار حائز اهمیت این است. که هزینه تامین و تجهیز سیستم های اینترنت اشیا که به منظور نظارت بر این زیرساخت ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد کسری از خسارات مورد اشاره می باشد. این امر به معنای بازگشت نسبتاً سریع سرمایه گذاری (ROI) خصوصا برای زیرساخت هایی که ارزبری بالایی دارند می باشد.

در حال حاضر در دنیا 30 ترمینال کانتینری مکانیزه وجود دارد. که کمتر از 50 درصد آن‌ها به‌صورت صددرصد هوشمند و بدون نیروی انسانی فعالیت می‌کنند. هوشمند سازی بنادر به‌ ندرت در کشورهای جهان سوم و درحال‌توسعه دیده می‌شود کشورهای پیشرفته مانند آلمان و سنگاپور که در زمینه عملیات، تجهیزات بندری، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در رتبه‌های بالایی قرار دارند به سمت ایجاد هوشمند سازی بنادر گام برداشته‌اند.با استفاده از فناوری اینترنت اشیا اکنون کشتی های خودران نیز در بنادر دیده می شود.