هوشمند سازی صنعت معدن

هوشمند سازی صنعت معدن با اینترنت اشیا

فناوری اینترنت اشیا در صنایع مختلفی از جمله صنایع دریایی، غذایی و نظامی به کار گرفته می‌شود؛ اما در حوزه معدن یک اتفاق جدید است. اینترنت اشیا در زمینه‌های بسیار زیادی از جمله کنترل و نظارت از راه دور، مانیتورینگ، اتوماسیون فرآورده‌های معدنی به کمک معدنکاران می‌آید که می‌تواند سبب افزایش بهره‌وری در این حوزه شود.

با توجه به سمی بودن هوای داخل معدن های زیر زمینی، اینترنت اشیا زمان واقعی هشدار جهت تخلیه را مشخص می‌کند. علاوه بر آن در حفاری‌ها نیز قادر به پیاده‌سازی تمهیدات ایمنی سریع‌تر و کارآمدتر است.

صنعت معدن تقریباً هر ساعت با درجه غیرقابل پیش‌بینی با شرایط اضطراری روبه‌رو می‌شود. اینترنت اشیا با ایجاد نقطه تعادلی بین موقعیت‌های مختلف، قادر به تصمیم گیری‌های صحیحی است.

یکی دیگر از مزایای اینترنت اشیا در صنعت معدن، نقش آن به عنوان سیستم اساسی تسهیل استفاده از هوش مصنوعی (AI) است. از مرحله اکتشاف گرفته تا فراوری و حمل و نقل، هوش مصنوعی قدرت اینترنت اشیا را به عنوان وسیله‌ای برای ساده‌سازی عملیات، کاهش هزینه‌ها و بهبود ایمنی در صنعت معدن افزایش می‌دهد.با استفاده از مقادیر گسترده‌ای از داده‌های ورودی، مانند گزارش‌های حفاری و داده‌های زمین شناسی، هوش مصنوعی و الگوریتم یادگیری ماشین می‌توانند پیش بینی‌ها و توصیه‌هایی را در مورد پروسه اکتشاف ارائه دهند، در نتیجه یک فرایند کارآمد تر با نتایج عملکرد بهتر وجود خواهد داشت.

هوشمند سازی صنعت معدن با اینترنت اشیا

یکی از اصلی‌ترین کارکرد‌ها و کاربرد‌های اینترنت اشیادر حوزه معدن، بحث ایمنی سازی کارگران است، کار در معدن  یکی از سخت‌ترین مشاغل دنیاست؛ بنابراین خطرات زیادی در عملیات‌های معدنی وجود دارد که IOT می‌تواند نقش بسیار موثری را در پیشگیری این موضوع داشته باشد.در معادن می‌توان با قرار دادن سنسور‌هایی در کلاه‌های هوشمند کارگران با ردیابی و داشتن دسترسی بیشتر به آن‌ها می‌توان ایمنی را تامین کرد.

ایمنی در محدوده انفجار در معادن زیرزمینی بسیار پیچیده‌تر از انفجار سطحی است. انفجار ممکن است نشست زمین در ورودی‌ها و قرار گرفتن مجاری هوایی در معرض دود، گرد و غبار یا گازهای سمی را در پی داشته باشد.

 در برخی از معادن زیرزمینی اعم از فلزی یا غیر فلزی، انفجار در خارج از زمان تولید و در زمانی که هیچ کس جز خدمه انفجار حضور ندارد، برنامه‌ریزی می‌شود. با این وصف، نیاز به نظارت بر شرایط موقعیت محلی با بهره‌گیری از ترکیب حسگرهای مناسب در یک شبکه برای صرفه‌جویی زمانی و برنامه‌ریزی خوب و محیط امن، گریزناپذیر است.

هوشمند سازی صنعت معدن با اینترنت اشیا

برای ایجاد مجموعه‌ای از تجهیزات مانیتورینگ وضعیت‌ها و نظارت بر شبکه نگهداری بر اساس فناوری اینترنت اشیا، می‌توان خطاها را شناسایی و تهدیدات بالقوه را به طور دقیق پیش‌بینی کرد که این امر برای کارکرد ایمن‌تر و کارآمدتر تجهیزات زغال‌سنگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طور روزانه، معدنکاران زمان زیادی را صرف یافتن موقعیت تجهیزات و ماشین‌آلات و آشنایی با محیط اطراف می‌کنند.با وجود یک سیستم که این موارد را برای آنها نظارت و ردیابی می‌کند، آن‌ها می‌توانند به محض ورود به سایت و بدون صرف زمان برای جمع‌آوری اطلاعات، کار خود را آغاز کنند.

به کارگیری شبکه اینترنت اشیا به طور قابل توجهی کاهش خرابی ماشین‌آلات را در پی خواهد داشت. معدنکاران می‌توانند خطر خرابی تجهیزات را در هنگام انجام یک عملیات یا تغییر آن کاهش دهند و همچنین قادر خواهند بود قطعاتی که تامین آنها برای تعمیر ماشین‌آلات معیوب حیاتی است را در سریع‌ترین زمان سفارش دهند.