پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند

به منظور بهینه‌سازی مدیریت پارکینگ و نیز ارائه‌ی دسترسی سریع، آسان و ایمن و همچنین صرفه‌جویی در انرژی و حفاظت از محیط‌زیست، سیستم‌های مدیریت پارکینگ یا پارکینگ هوشمند به یكی از مهم‌ترین ابزارها در مدیریت مجتمع‌ها تبدیل شده است. سیستم مدیریت پارکینگ به آگاهی کامل و دقیق از شمارِ خودروهای موجود در پارکینگ، افزایش ضریب امنیت خودروها در لحظه‌ی تردد، ورود، خروج و توقف، کاهش میزان نیروی انسانیِ درگیر و افزایش میزان ایمنی و سهولت دریافت هزینه‌ها به‌ صورت خودکار یا دستی کمک می‌کند. در سامانه‌ی مدیریت پارکینگ، از تجهیزاتی مانند گیت‌های راه‌بند، حسگرهای اعلامِ حضور خودرو با امکان شناسایی جهت، حسگرهای تشخیص ارتفاع برای جلوگیری از ورود خودروهای با ارتفاع غیرمجاز، دوربین‌های تصویربرداری (برای شناسایی پلاک خودرو و راننده) و… بهره‌گیری می‌شود. سیستم مدیریت پارکینگ، به عنوان یک سامانه‌ی مبتنی بر بهره‌وری انرژی، هم‌زمان روی یک بستر نرم‌افزاری اسکادا با قابلیت توسعه‌ی روزانه و یک بستر سخت‌افزاری پیاده‌سازی می‌شود.

ساختمان‌های مسکونی عموماً دارای مراجعه‌کنندگان ثابتی هستند، جای پارک هر خودرو مشخص است، تعداد کمی خودرو مهمان تردد دارند و پرداخت هزینه موضوعیت ندارد. راهکار معمول نصب یک شناسه هوشمند (Tag) به شیشه خودرو و نصب آنتن‌های ورودی و خروجی در ورودی پارکینگ برای مدیریت پارکینگ است. در راهکار تکمیلی با استفاده از دوربین پلاک‌خوان و راهبند اتوماتیک، این فرایند مکانیزه‌ می‌گردد. اجزای این راهکار شامل موارد زیر است:

تگ‌های RFID به همراه آنتن برد بلند

نرم‌افزار مربوط به سامانه RFID برای مدیریت اطلاعات

راهبند

راهکار تکمیلی: دوربین پلاک‌خوان و نرم‌افزار مربوطه (نیازمند سیستم برای پردازش و ذخیره اطلاعات)

پارکینگ هوشمند

پارکینگ ساختمان های اداری و تجاری

با توجه به اینکه این دسته از ساختمان ها برای اهداف تجاری و کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند، مشتریان مختلف نیز به این ساختمان‌ها مراجعه می‌نمایند. این بدان معناست که باید نظارت و کنترل برای ورود و خروج خودروها بیشتر شود. به‌علاوه به دلیل کم بودن تعداد مراجعه مشتریان، آنان معمولاً نیازمند راهنمایی و هدایت در پارکینگ هستند. در نهایت معمولاً مدیریت مجموعه برای پوشش دادن هزینه پارکینگ و کسب درآمد اقدام به دریافت حق پارکینگ می‌نمایند. راهکار معمول استفاده از مدیریت پارکینگ (PMS) است.

کاربری اصلی این سامانه در واقع مکانیزه کردن کامل پارکینگ از زمان ورود خودرو تا زمان خروج آن و همچنین مدیریت هوشمند پارکینگ در بررسی تمامی اطلاعات ثبت شده در سامانه است. تکمیل کننده این راهکار، سیستم راهنمایی پارکینگ (PGS) است. تکنولوژی PGS به راننده این امکان را می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان به نزدیکترین فضای خالی هدایت شده و ضمن صرفه جویی در وقت و انرژی، یک تجربه مطلوب از پارک نمودن خودرو را داشته باشد. اجزای این سیستم عموماً شامل نرم‌افزار مانیتورینگ محل خودرو، رابط‌ها و کنترل‌کننده محلی سنسور، سنسورها، تابلوهای راهنما و سیستم‌های پرداخت مانند صف‌شکن و دستگاه هوشمند پرداخت هزینه پارکینگ است.

پارکینگ هوشمند

پلتفرم مدیریت داده‌های پارکینگ هوشمند

پلتفرم پارکینگ هوشمند وظیفه جمع‌آوری داده‌های سنسورها و قفل‌های پارکینگ، صحت‌سنجی اطلاعات و ارسال هشدارها، پاسخ  به درخواست‌های ارجاع شده و به‌طورکلی مغز متفکر سیستم است. به علاوه، قابلیت فراخوانی داده‌های مختلف از طریق وب سرویس و API را پشتیبانی می‌کند.

پارکینگ هوشمند

قفل پارکینگ

قفل پارکینگ با نصب در محل پارکینگ نصب و مسدود نمودن مسیر، اجازه استفاده غیرمجاز از فضای پارکینگ را به دیگران نمی‌دهد. قفل پارکینگ هوشمند قابلیت دریافت فرمان از طریق اینترنت یا شبکه محلی را دارد.

سنسورهای بی‌سیم

این سنسورها در قسمت فوقانی، کناری یا روی زمین محل پارک خودروها نصب می‌شود. سنسور بی‌سیم، وضعیت جای پارک (پر یا خالی) را ارسال می‌کند. تعدادی از سنسورها توانایی دریافت اطلاعات و مدیریت پارکینگ هوشمند را به منظور اعمال برخی هشدارها با تغییر رنگ سنسور (رزرو پارکینگ، جایگاه پارک معلولین و…) را دارد.

 (Gateway): پروژه‌های مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا به یک بستر ارتباطی نیاز دارند. این بستر ارتباطی می‌تواند Wi-Fi، LoRa یا سایر پروتکل‌های حوزه اینترنت اشیا باشد.

پارکینگ هوشمند

اپلیکیشن پارکینگ و پنل ادمین

برای ارتباط با کاربر، یک اپلیکیشن و برنامه سمت وب توسعه داده شده که به‌طورکلی قابلیت جستجو برای یافتن محل پارکینگ، رزرو ساعت و روز مورد نظر، باز کردن قفل هنگام مراجعه و پرداخت هزینه پارکینگ را دارد. در این راهکار علاوه بر اپلیکیشن کاربر، یک اپلیکیشن برای پارکبان هم تعبیه شده است که امکان مشاهده و مدیریت اطلاعات قفل‌های پارکینگ و همچنین اطلاعات کاربران را فراهم می‌کند. همچنین مدیر سیستم از طریق پنل ادمین به تمامی گزارشات مالی، اطلاعات کاربران، پیک ساعات اشغال فضاهای پارکینگ و سایر داشبوردها دسترسی دارد.

مهم ترین مزایای سیستم مدیریت پارکینگ

 • آگاهی کامل و دقیق از شمار و محل خودروهای موجود در پارکینگ در لحظه
 • افزایش ضریب امنیت خودروها در لحظه‌ی تردد، ورود، خروج و توقف
 • کاهش زمان ثبت خودرو در سیستم
 • کاهش میزان و در نتیجه هزینه‌ی نیروی انسانی
 • افزایش میزان ایمنی و امنیت برای خودروها و سرنشینان
 • کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری
 • سهولت و سرعت دریافت هزینه‌ها به صورت خودکار یا دستی
 • صرفه‌جویی و مدیریت مصرف انرژی
 • مدیریت ترافیک و دسترسی به مجتمع به‌ویژه در زمان‌های اوج
 • ارائه‌ی راهکار یکپارچه در راستای اهداف شهر هوشمند
 • ارائه‌ی خدماتِ ارزش افزوده به مشتریان

 

مهم‌ترین قابلیت‌های سیستم مدیریت پارکینگ:

 • قابلیت ثبت تصاویر لازم از خودرو شامل تصویر خودرو، تصویر پلاک و تصویر راننده
 • قابلیت نمایش اطلاعات خودرو در زمان خروج شامل زمان خروج، اطلاعات ورودی خودرو و تصویر راننده و خودرو در زمان ورود
 • قابلیت محاسبه‌ی تعرفه‌های خاص برای برخی از مشتریان
 • قابلیت اِعمال محدودیت یکی‌بودنِ راننده‌ی ورود و راننده‌ی خروج خودرو برای پلاک‌های انتخاب‌شده
 • قابلیت اِعمال ممنوعیت برای استفاده‌ی خودروها از مکان‌های خاص در پارکینگ به ازای هر خودرو
 • قابلیت مدیریت وسایل ماشینی مورد استفاده در مجتمع (اسکوترها، ماشین‌های زباله و ماشین‌های الکترونیکی)
 • قابلیت مدیریت وسایل ماشینی مورد استفاده در محیط خارج از مجتمع (تاکسی‌ها، مینی‌بوس‌ها، اتوبوس‌ها و …)