کاربردهای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در تمامی حوزه ها کاربرد دارد

برخی از اموری که استفاده هوش مصنوعی ( AI ) در آن‌‌ها کاملا مشهود است عبارتند از :

 • کاربرد AI در وسایل خودران (مانند خودرو خودران یا پهپادها)
 • تشخیص‌‌های پزشکی
 • کاربردهای خلاقانه هوش مصنوعی ( در موسیقی و …)
 • اثبات قضیه‌های ریاضی
 • بازی کردن (شطرنج، Go و …)
 • موتورهای جست‌وجو (مانند گوگل)
 • دستیارهای صوتی (مانندسیری، الکسا و گوگل اسیستنت)
 • پردازش تصویر
 • فیلتر کردن پیام‌های اسپم
 • پیش‌بینی تاخیر پرواز
 • تارگت کردن مخاطب مناسب برای نشان دادن تبلیغات (کاربرد در مارکتینگ)
 • ذخیره سازی انرژی
 • دیپ فیک (ساخت ویدیوهای غیرواقعی)
در حوزه پزشکی

هوش مصنوعی در پزشکی معمولا برای دسته‌بندی (classification) استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال می‌خواهیم ارزیابی اولیه‌ی سی تی اسکن برای تشخیص بیماری کرونا را خودکار کنیم  یا می‌‌خواهیم بدانیم چه بیمارانی، سلامت عمومی جامعه را در معرض خطر قرار می‌‌دهند. به عنوان مثالی دیگر، می‌‌توان با استفاده از هوش مصنوعی، میزان دوز بهینه استفاده‌‌ی دارو را تعیین کرد و در هزینه‌‌های سنگین آن صرفه‌‌جویی نمود.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا
 کسب و کار

برای کارها و فرآیندهای بسیار تکراری که در هر کسب و کار توسط انسان ها انجام می شود، می توان از فرآیندهای اتوماسیون رباتیک استفاده کرد. الگوریتم های یادگیری ماشین می توانند با analytics و CRM ادغام شوند تا با کشف اطلاعات لازم، بهتر به مشتریان خدمت کنند. از چت بات ها نیز می توان برای ارائه خدمات فوری به مشتریان در وب سایت نیز استفاده کرد.

آموزش و پرورش

هوش مصنوعی در این حوزه می تواند به خودکار شدن نمره دهی و درجه بندی دانش آموزان کمک کند و به معلمان زمان بیشتری بدهد. هوش مصنوعی می تواند دانش آموزان را ارزیابی کند و با نیازهای آن ها سازگار باشد و با هر فرد متناسب با سرعت او کار کند. سیستم های مربی هوش مصنوعی می توانند پشتیبانی بیشتری به دانش آموزان ارائه دهند و اطمینان حاصل کنند که روند آموزش آن ها در راه درستی قرار دارد. Artificial intelligence می تواند نحوه یادگیری و مکان یادگیری دانش آموزان را تغییر دهد و حتی برخی از معلمان او را عوض کند.

 سلامت

مهم ترین نکته در این حوزه بهبود نتایج بیماران و در عین حال کاهش هزینه است. شرکت های فعال در حوزه سلامت می خواهند با استفاده از یادگیری ماشین، روند تشخیص و درمان را بهتر و سریعتر انجام دهند. یکی از شناخته شده ترین فناوری ها در این زمینه سیستم IBM Watson است. این سیستم زبان طبیعی را درک می کند و قادر به پاسخگویی به سوالاتی که از آن پرسیده می شود است. این سیستم تمام اطلاعات مربوط به بیمار از منابع موجود را استخراج می کند تا یک فرضیه ایجاد کند و پس از اطمینان آن را ارائه می دهد. سایر برنامه هایی که هوش مصنوعی دارند مانند چت بات ها، می توانند به بیماران برای برنامه ریزی قرار ملاقات، پاسخ به پرسش ها، صدور صورت حساب کمک کنند و یا به صورت یک دستیار سلامت مجازی به فرد بازخوردهای پزشکی ارائه دهد.

 حوزه اقتصاد

سیستم های هوش مصنوعی در برنامه های مالی شخصی، مانند Mint یا Turbo Tax، می توانند اطلاعات مالی شخصی هر فرد را جمع آوری کنند و به آن ها مشاوره مالی دهند. از برنامه های دیگر مانند IBM Watson حتی در روند خرید خانه نیز می توان استفاده نمود. امروزه نرم افزارها در وال استریت بخش عظیمی از معاملات را انجام می دهند.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا
حوزه قانون و قضا

روند کشف اسناد و مدارک غالبا برای انسان ها بسیار سخت است. اتوماسیون و هوش مصنوعی می تواند به این فرآیند کمک کرده و کارآمدتر از زمان استفاده کند. استارتاپ ها در حال ساخت دستیارهای رایانه ای هستند که پرسش و پاسخ ها را غربال می کند و می توانند با بررسی و طبقه بندی و یک بانک اطلاعاتی ، سؤالات برنامه ریزی شده در این زمینه را پاسخ دهد.

 امنیت سایبری

امنیت سایبری با چالش‌‌‌های متعددی روبرو است؛ انواع مختلفی از حملات سایبری در ابعاد بسیار گسترده وجود دارند که ممکن است زیان‌‌‌های مالی سنگینی به بار بیاورند. شرکت‌‌‌های امنیت سایبری مانند SIEM به طور گسترده از AI و NLP برای پیش‌‌‌بینی این حمله‌‌‌ها استفاده می‌‌‌کنند و در صورت نیاز به مسئولان مربوطه اطلاع می‌‌‌دهند.

 حمل و نقل

در سال ۲۰۱۶، بیش از ۳۰ شرکت مختلف در پی ساخت خودرو خودران بوده‌اند. اپل ، تسلا و گوگل برخی از شرکت‌های فعال در این زمینه هستند. یک خودرو خودران، سیستمی بسیار پیچیده و متشکل از قسمت‌های متعددی مانند سیستم تغییر لاین، سیستم ترمز، نقشه و … است. علاوه بر خودروهای خودران، AI در صنعت گردشگری و حمل و نقل، کاربردهای متعدد دیگری نیز دارد

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا
 معماری

ما در آینده‌ی نه چندان دور قادر خواهیم بود با استفاده از هوش مصنوعی کارهای تکراری را با سرعت بالاتری انجام دهیم  و می‌توانیم این زمان ذخیره شده در کارهای تکراری را به خلاقیت در معماری اختصاص دهیم.هم‌اکنون بعضی از معماران نیز از اطلاعات گذشته و داده‌های پردازش شده توسط کامپیوتر‌ها برای معماری‌های خود استفاده می‌کنند. ولی بسیاری از معماران هنوز در گذشته باقی مانده‌اند. توانایی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در پردازش میلیون‌ها اطلاعات می‌تواند شگفتی‌ساز باشد.هم اکنون نرم‌افزارهایی هستند که با استفاده از داده‌های قبلی می ‌توانند به راحتی نقشه‌های ساده‌ای برای خانه‌های عادی بسازند. این نرم‌افزارها در مقیاس بزرگتر از انسان‌ها پیشی می‌گیرند .

مارکتینگ

با استفاده از دیتاهای مربوط به رفتار کاربران در سایت، می‌‌‌توان رفتارهای آینده‌‌‌ی آن‌‌‌ها را پیش‌‌‌بینی کرد و بدین ترتیب، پیشنهادهایی برای ترغیب آن‌‌‌ها به خرید ارائه داد. همچنین در برگزاری کمپین‌‌‌های مارکتینگ، می‌‌‌توان با بهینه‌‌‌سازی به وسیله‌‌‌ی AI، هزینه‌‌‌های کمپین را به شدت کاهش داد.

 حوزه تولید

این زمینه ای است که ربات ها هرچه تمام تر می توانند کار را به گردش دربیاورند. ربات های صنعتی می توانند تک تک وظایف محول شده را به طور کامل انجام دهند و جدا از کارکنان انسانی فعالیت کنند.

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا
 در برقراری امنیت

از هوش مصنوعی و تکنولوژی پردازش تصویر در برقراری امنیت، ردیابی مجرمان، پیدا کردن هویت خلافکاران و… استفاده می‌شود. این سیستم‌ها قادرند با استفاده از هوش مصنوعی چهره افراد مختلف، موجودیت اشیاء و … را تشخیص دهند و هنگام مشاهده انجام تخلفات یا عملی مجرمانه آن را تشخیص داده و به نهاد مربوطه هشدار دهد.

 تفسیر داده‌ها

کلان داده یا بیگ دیتاها (Big Data) عبارتی است که برای توصیف مقادیر بزرگی از داده (اعم از داده های ساختار یافته و بدون ساختار) استفاده می‌شود. از کلان داده ها می‌توان برای استخراج اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری‌های مهم و حیاتی استفاده کرد و حرکات استراتژیک و حساس را با دقت بیشتری اجرا نمود. یک دانشمند داده به کمک کلان داده‌ها نه تنها قادر به تجزیه و تحلیل نیازهای افراد می‌باشد بلکه از قوانین حاکم بر بازارها و روندهای مختلف نیز اطلاع می‌یابد. تحلیل مقادیر زیادی داده، بدون هیچ گونه سیستم هوشمند و تنها به وسیله انسان امکان پذیر نیست. زیرا هم حجم داده بسیار گسترده است و هم هر روز بر میزان این حجم افزوده می‌شود. بنابراین مشخص است که با استفاده از هوش مصنوعی در تفسیر کلان داده‌ها است که به بسیاری از مفاهیم جدید می‌رسیم که نتیجه‌اش قابلیت متحول کردن بخش عظیمی از جامعه و زندگی انسان‌ها را دارد.