اینترنت اشیا در کاهش مصرف انرژی ادارات هوشمند

اینترنت اشیا در کاهش مصرف انرژی ادارات هوشمند

زمانی که فضای ادارات یا سازمان ها مجهز به وسایل هوشمند و البته متصل به اینترنت باشد، می توان آنجا را یک فضای هوشمند تلقی نمود. در ادارات هوشمند، وسایل هوشمند متصل به اینترنت یک اکوسیستم هوشمند را ایجاد می کنند و به وسیله ی آنها می توان شرایط کاری و همه ی کارها را کنترل، مدیریت و نظارت کرد.در ادارات هوشمند سنسور های اینترنت اشیا همچون سنسور دما و سنسور روشنایی با روشن/خاموش کردن وسایل مربوطه از هدررفت انرژی جلوگیری میکند و به همین ترتیب، میزان مصرف انرژی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. از جمله مهم‌ترین تجهیزات هوشمند‌سازی ساختمان‌ها و ادارات عبارتند از:

  • رله‌ها: پرکاربردترین تجهیزات در پروژه‌های ساختمان هوشمند و ادارات هوشمند می‌باشند که جریان برق به دیگر تجهیزات را قطع یا وصل می‌کنند.
  • سنسورها: انواع گوناگونی از سنسور های اینترنت اشیا نظیر حرکتی، نشت آب، دما، ارسال امواج مادون قرمز و غیره وظیفه جمع‌آوری اطلاعات و ارسال آن برای پردازنده مرکزی را دارند.
  • پنل دیواری: به شکل‌های مختلفی وجود داشته و قابلیت اتصال به دیگر تجهیزات نظیر سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، روشنایی و غیره را دارد.
  • ترموستات: این وسیله وظیفه تنظیم دمای هوای داخل ساختمان را داشته و باعث کنترل میزان انرژی مصرفی در تجهیزات هوشمندسازی ساختمان شده و بدین ترتیب موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود.
اینترنت اشیا در کاهش مصرف انرژی ادارات هوشمند

نمونه هایی پر کاربرد از تجهیزات ساختمان هوشمند

  • کنترل دما: هوشمند کردن سیستم کنترل دما، هدفی اقتصادی دارد و برای ذخیره انرژی مفید است.
  • سنسورهای آب: سنسورهای آب هوشمند، چکه‌کردن آب را تشخیص می‌دهند و از خرابی‌ها در مقیاس وسیع جلوگیری می‌کنند.
  • روشنایی هوشمند: سیستم هوشمند روشنایی منازل، باعث کاهش هزینه‌های قبض می‌شود و با میزان تاریکی و روشنی هوا، منطبق می‌شود.
  • ترموستات‌ هوشمند: این حس‌گرها اطلاعاتی را درباره مدت زمان گرم یا سرد بودن ساختمان جمع‌آوری می‌کنند تا به این ترتیب تجهیزات گرمایشی و سرمایشی بیش از اندازه فعال باقی نمانند. با استفاده ازاین حس‌گرها مصرف انرژی ساختمان سالانه تا 30 درصد می‌تواند کاهش یابد.
اینترنت اشیا در ادارات هوشمند

با وجود مزایای انکار ناپذیر ادارات هوشمند و سازمان ها، برخی افراد بدبین ، هوشمند کردن این مکان ها را بیهوده می دانند و معتقدند یک عمل تجملاتی است. این ادعا باعث شده بعضی از صاحبین مشاغل برای هوشمند سازی ادارات خود مردد باشند.به دلیل وسعت سازمان ها و ادارات و تعدد کارکنان اگر به مسئله صرفه جویی در مصرف انرژی توجه نشود باعث هدر رفتن منابع انرژی میشود. تنظیم خودکار روشنایی و کنترل هوشمند تهویه از مواردی هست که اگر به آن توجه شود کمک زیادی به صرفه جویی در انرژی می کند.