نورپردازی هوشمند

خانه هوشمند اینترنت اشیا

یکی از بهترین کارهای تکمیلی اینترنت اشیا در حوزه نورپردازی هوشمند است که می‌توان با استفاده از تجهیزات خانه‌ های هوشمند به بهترین شکل مناسب آن را انجام داد. ترکیب چراغ‌ها و ترموستات‌های هوشمند می‌تواند علاوه بر تأثیر بسیار جدی روی مصرف انرژی در سرمایش و گرمایش برای سرگرمی نیز جالب باشد. زمانی که سیستم‌های تهویه مطبوع را به سیستم‌های نورپردازی هوشمند متصل می‌کنید، می‌توانید برنامه خودکاری به آن‌ها دهید که به‌طور مثال، در زمان غروب آفتاب به‌صورت خودکار نورهای مورد نیاز در خانه تأمین شوند و بعد از این‌که سرمای هوا دمای خانه را تحت تأثیر قرار داد، سیستم‌های گرمایی شروع ‌‌‌به‌کار کنند.

خانه هوشمند

به‌کار بردن مستقیم فناوری وای‌فای درون لامپ روشنایی به‌جای استفاده از آن در کلیدها باعث می‌شود تا بتوانید تک‌تک چراغ‌های روشنایی خانه را کنترل کنید (یعنی می‌توانید سیستم نور خانه را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که زمان تماشای تلویزیون لامپ‌های بالای سر کم‌نورتر شوند). برخی چراغ‌ های هوشمند قابلیت تغییر رنگ نیز دارند که این امکان را می‌دهد تا با ایجاد برنامه‌های از پیش تعیین شده وضعیت‌هایی مانند نور برای حالت استراحت، نور برای حالت مطالعه و… را در آن‌ها تنظیم کنید. همچنین با هوشمندکردن سوئیچ برق، می‌توان وسایلی را که به پریز برق متصل هستند، به دلخواه خود روشن یا خاموش کرد. میزان روشنایی محیط را می‌توان از طریق سنسورهای حضور و شدت نور کنترل کرد. با استفاده از اینترنت اشیا و قرار دادن سنسورهای حضور در راهروها، لابی و دیگر فضاهای عمومی، می‌توان روشنایی مربوط به این مکان‌‌‌ها را کنترل کرد.

خانه هوشمند اینترنت اشیا

 به این صورت که با تشخیص حضور افراد دستور روشن شدن به چراغ‌‌‌های مربوطه ارسال می‌کند. با استفاده از سنسور سنجش شدت نور، در محوطه بیرونی ساختمان هوشمند می‌توان از نور روشنایی روز نهایت بهره را برد و همچنین در مصرف برق صرفه جویی کرد، که این کار باعث کاهش چشمگیری در هزینه‌‌‌های انرژی مصرفی خواهد شد. می‌توان سناریوهایی نیز برای نورپردازی هوشمند در فضاهای عمومی تعریف کرد تا با توجه به زمان‌‌‌های استفاده از آن‌‌‌ها و همچنین کاربری فضاها، چراغ‌‌‌ها خاموش و یا روشن شوند. برای مثال چراغ‌‌‌های راه پله‌‌‌ها و راهروهای اصلی در طول شبانه روز روشن باشند . قسمت لابی برج نیز می‌تواند از طریق ‌‌پلتفرم اینترنت اشیا نصب شده، تجهیزات روشنایی محیط را کنترل کند. همچنین به دلیل وجود شبکه اینترنت اشیا بین تمام تجهیزات و سیستم‌‌‌های هوشمند امکان کنترل و مدیریت مرکزی تمامی قسمت‌‌‌ها حتی خارج از منزل و کیلومترها دور‌‌تر از آن از طریق اینترنت امکان‌‌‌‌‌پذیر است.